gelibolu0006

Gelibolu Yarımadası

Çanakkale Savaşı’nın izlerini görmek için feribota binmeli ve Gelibolu yarımadasına gitmelisiniz.

Eceabat’ta feribottan indikten sonra, kuzeye doğru yönelin. Yarımadanın içlerine girdiğinizde karşınıza Büyük Anafarta, Küçük Anafarta, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı ve Kabatepe Tanıtım Merkezi çıkacak. Kabatepe Tanıtım Merkezi’ne uğrayıp gezinize başlayın. Tanıtım merkezinde savaş hakkında birçok belge ve kalıntı sergileniyor.

Bu bölgeyi ziyaret ettikten sonra deniz kıyısına doğru yönelin. Karşınıza Kemikli Burnu  ve Anzak Koyu çıkacak. Savaş boyunca Anzak kuvvetlerinin çıkarma yaptıkları bu bölge, savaşın en önemli yerlerinden.

Deniz kıyısını takip edip güneye doğru ilerlediğinizde karşınıza Ertuğrul koyu çıkacak. Biraz içeri girerseniz, Çanakkale Şehitliği’ni görebilirsiniz.

Şehitliğin denize bakan bölümünde Çanakkale Şehitler Anıtı bulunuyor. Şehitliğin yakınlarında ise Fransız Şehitliği var. Bu şehitliklere uğradıktan sonra Kilitbahir’den geçerek Eceabat’a geri dönebilirsiniz.

Uzun kumsal, masmavi deniz, suyun içindeki her taşın görülmesini sağlayan berraklık el değmeyen pasifik adalarından birisinde değil, saros körfezi’nde bulunmakta. Kaptan cousteaeu, saros sularının dünyada kendi kendisini temizleyebilen üç denizden birisi olduğunu söylüyordu. Umumiyetle 30 metrede bulunan mercanların burda beş metrede görülmesi de bunun bir neticesi. Kıyılarda ve yakınlarda rastgele bir sanayi tesisinin bulunmaması ve pis atık bırakılmaması bu temizliğin korunmasını temin ediyor.

Saros dalgıçların ilk ve en sık uğradıkları durakların başında gelir. Sualtı dünyasını keşfetmek isteyenlere burda eğitim verilir, istanbul’a yakınlığı da sık tercih sebebidir. İbrice limanı dalgıçların başkenti gibi görülür. Onu uzunkum takip ederken, erikli sahili yüzmek ve güneşlenmek isteyenler için ideal olanaklar temin ediyor. Neredeyse evcilleşmiş sualtı canlıları, fark edilmesi gerekilen deniz mağaraları ve kovuklarıyla saros körfezi, denizi seven herkesin ilgisini hak etmekte. Çanakkale’ye bağlı boğaz ve saros körfezi kıyılarındaki tabii kumsallar, tarihi gelibolu yarımadası milli parkı yerli ve yabancı turistleri cezbeder.