Çanakkale Otel Gezi Tarih Rehberi (4)

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Milattan önce 3000 yılından beri yerleşim yeri olan Çanakkale, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan iki bölgeden biridir. Bu özelliğinden dolayı çağlar boyunca savaşlara sahne olmuştur ve bu durum kültür birikimini arttırmıştır.

Truva Savaşı

Truvalı Paris’in, Sparta’nın kralı Menelaus’un karısı Helen’i kaçırması sonucu Yunanlıların Truva şehrine saldırmasını konu alan, ünlü ozan Homores’un Odesseia ve İlyada destanlarında da anlatılan savaştır. On yıl süren kuşatma ve savaşın ardından, Odysseus’un Truva atı fikri ile şehrin içeriden kuşatılması sonucu Menelaus savaşı kazanır ve Helen’i yeniden Sparta’ya götürür. Savaşın kazanılmasını sağlayan tahta at sembolik olarak, günümüzde Truva antik kentinin girişinde sergilenmektedir.

Çanakkale savaşları

Birinci Dünya Savaşı’nda, İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u kuşatarak Osmanlı Devleti’nin varlığına son vermek için geçmeye çalıştığı Gelibolu Yarımadası’nda, düşmana Türk askerinin kahramanlıkları sayesinde dur denmiştir. Gelibolu Yarımadası’nda Hisarlık Tepesi üzerinde yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı şehit olan askerlerimiz anısına yapılmış ve 1960 yılında ziyarete açılmıştır. Ayrıca yarımadanın çeşitli yerlerinde yer alan Türk ve yabancı askerlerin şehitlikleri her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Uğramadan gitmeyin!

Truva antik kenti ve şehitlikler dışında Çanakkale’ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Aynalı Çarşı’dır. 1889 yılında Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca Truva antik kenti dışında Aleksandreia Troas antik kenti, Neandria antik kenti ve Parion antik kenti de ziyaret edebileceğiniz tarihi yapılar.

Tarihi liman kenti Assos korunan tarihi yapılar arasında. Bu liman kentine ait 4000 kişilik tiyatro günümüzde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yapılardan biri.

Çanakkale’de öne çıkan yerler

Kasabalar

Havaalanları

Görülecek Yerler

Turistik Bölgeler

Alışveriş

Dini Bölgeler

Kurumlar

Manzaralar

Spor

Ulaşım

Yapılacaklar